Συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη, έλαβε χώρα το κύπελλο "ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ"στο ξίφος μονομαχίας ανδρών-γυναικών.
Στο ξίφος μονομαχίας ανδρών: Καραμάνης Ανδρέας 26ος,Βαρούχας Εμμανουήλ 32ος και Βαρβέρης Θωμάς 70ός. όλοι οι αθλητές μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.
Στις γυναίκες: Βαρβέρη Φανή 6η,Μαρινοπούλου Άννα 7η (έχασαν στις λεπτομέρειες την είσοδό τους στα μετάλλια),Σουλή Χριστίνα-Μαρία 13η,Παναγιωτάκη Μαριάννα-Στέλλα 35η,Κακουδάκη Αλεξάνδρα 43η και Βενιανάκη Εβελίνα 63η.
Παράλληλα στην Αθήνα, πραγματοποιήθηκαν οι περιφερειακοί αγώνες παμπαίδων στο ξίφος ασκήσεως και ο αθλητής μας Τσιπλοστεφανάκης Μάξιμος (πρώτοι του αγώνες)έκανε σπουδαία εμφάνιση και κατέκτησε την 27η θέση.