Έσπασε την εκτός έδρας ''κατάρα'' το Ηράκλειο!

Το ''Ηράκλειο'' παρ ότι δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό ομάδα του Παγκρατίου κατάφερε να κερδίσει με 80-87 και να πάρει το πρώτο του ''διπλό'' στο φετινό πρωτάθλημα της Α2

Το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να στερήσει το ''ροζ'' φύλλο αγώνα στην ομάδα του Ηρακλείου στο Παγκράτι.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το α' δεκάλεπτο όμως ολοκλήρωσαν το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 43-36. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν και με πρωταγωνιστές τους Κουπίδη (21π.), Πετράκη(17π.) και Λιανό(19π.) κατάφεραν και πήραν μια διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στην 2η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας. Κορυφαίος ο Ραλλάτος(28π.) για την καταδικασμένη σε υποβιβασμό, ομάδα του Παγκρατίου

Πλέον το ''Ηράκλειο'' ισοβαθμεί με την Καβάλα στην 13η θέση και την επόμενη αγωνιστική οι δυο τους παίζουν στην πόλη της Μακεδονίας σε ένα πολύ σημαντικό ματς.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Παγώνης-Κοντίλης

Δεκάλεπτα: 19-25, 43-36, 57-64, 80-87
Παγκράτι (Λυτόπουλος): Τόρρες 2 (0/6 τρ., 6 ρ., 4 ασ.), Σκούφης 18 (3/9 τρ., 7 ασ.), Λυμπερέας, Εζόμο 20 (9/11 δ., 6 ρ., 3 ασ.), Λεκάκης 12 (2/4 τρ., 4 ασ.), Κοντόγιωργας, Ραλλάτος 28 (9/16 δ., 2/3 τρ., 8 ρ., 3 ασ., 1 κλ.)
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Παπαδάκης 5, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης 4, Πετράκης 17 (3/3 τρ., 3 ασ.), Κουπίδης 21 (4/12 τρ., 3 ασ.), Λόλας 10 (6 ρ.), Λιανός 19 (3/9 τρ., 7 ρ., 3 ασ., 3 κλ.), Λάτοβιτς 3 (5 ρ.), Πάλλης 8