Επεισοδιακή νίκη για το ''Ηράκλειο''

Έπειτα από ένα ματς με πολλά νεύρα, δύο αποβολές και πολλά παράπονα για την διαιτησία, το ''Ηράκλειο'' κέρδισε δύσκολα τους Μαχητές Πεύκων με 72-62 - οι διαιτητές κράτησαν το δελτίο του Γιάννη Λιανού!

Του Γιάννη Χαμαλάκη

Ένα πολύ σημαντικό ''ροζ'' φύλλο αγώνα κατάφερε να πάρει το ''Ηράκλειο'' απέναντι στους Μαχητές Πεύκων.

Το άγχος και η κρισιμότητα του παιχνιδιού ήταν οι κύριες αιτίες για το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ηρακλείου. Σε εκείνο το διάστημα, τα τρίποντα του Κουπίδη και κάποιες ατομικές ενέργειες του Πετράκη βοήθησαν την Κρητική ομάδα η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το... κολακευτικό 29-33. Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη του α΄ημιχρόνου, ο Αλέξανδρος Πετράκης διαμαρτυρήθηκε έντονα σε απόφαση των διαιτητών με συνέπεια να αποβληθεί με ντισκαλιφιέ! Η απόφαση αυτή προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από πλευράς γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, το ''Ηράκλειο'' μπήκε με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, και ο Πρόδρομος Τσερκιτζόγλου ήταν ο παίκτης που ''σήμανε'' την αντεπίθεση. Με σταθερά καλούς τους Κουπίδη - Λόλα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ ισόπαλο (49-49). Στο κρίσιμο σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά, περιόρισαν τα λάθη στην άμυνα και κατάφεραν να επικρατήσουν με 72-62.

Κορυφαίοι οι Κουπίδης - Παπαδάκης και Λόλας, πολύ σημαντική συνεισφορά από τον Τσερκτιτζόγλου ενώ στο α' ημίχρονο ήταν αρκετά καλός και ο Πετράκης.

*Λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού αποβλήθηκε και ο Γιάννης Λιανός του οποίου οι διαιτητές κράτησαν το δελτίο! Δεν συνέβη το ίδιο με τον Αλέξανδρο Πετράκη ο οποίος επίσης αποβλήθηκε στο α' μέρος.

**Μετά και τα τελικά αποτελέσματα της αγωνιστικής, το ''Ηράκλειο'' απέχει πλέον τρεις νίκες (συμπεριλαμβανομένης και της ισοβαθμίας) μακριά από την 15η θέση που οδηγεί στον απ ευθείας υποβιβασμό

*Ένταση με το τεχνικό επιτελείο της... ομάδας του είχε μετά το τέλος ο Γιάννης Λιανός.

*Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Τζαουάρα των φιλοξενούμενων αποχώρησε υποβασταζόμενος με πόνους στη μέση

*Το παιχνίδι παρακολούθησε από τις εξέδρες και ο πρώην διεθνής παίκτης, Γιώργος Καράγκουτης.

Διαιτητές: Διαμαντής, Βάρδαλος, Κωνσταντινίδου.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-33 (ημίχ.), 49-49, 72-62

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 6, Παπαδάκης 12, Τσερκιτζόγλου 5 (1), Μαραγκάκης, Πετράκης 7 (1), Κουπίδης 24 (3), Κυπριωτάκης, Καλυβιανάκης, Λιανός 9 (1), Λάτοβιτς 4 (1), Πάλλης 5.

ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 3 (1), Βελισσαρίου 3 (1), Γερομίχαλος 8 (1), Καλαμπάκας 6, Ναούμης 7 (2), Στόλης 11, Δίπλαρος 20 (3), Τάταρης 2, Τζαουάρα 2.