Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε στα 100μ. πεταλούδα, όπου με χρόνο 59.01 κατετάγη 22η στον προκριματικό και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Η Ντουντουνάκη πέτυχε την καλύτερη φετινή της επίδοση, έμεινε όμως μακριά από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (58.27 από πέρυσι στο Ρίο), χρόνος που θα της έδινε το εισιτήριο για τη 16άδα, αφού η τελευταία που προκρίθηκε, η Μπριάνα Θρόσελ από την Αυστραλία, έκανε 58.66. Μακράν κορυφαία των προκριματικών ήταν το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος, η Σουηδή Σάρα Σιέστρεμ, με 55.96.