Ο Θάνος Τσιρίκος κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα των καταδύσεων από τραμπολίνο 3μ. της Β' Κατηγορίας των αγοριών στο κύπελλο του Αϊντχόφεν.
Ο αθλητής του Παναθηναϊκού συγκέντρωσε 405.20 βαθμούς και με αυτό τον τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του με ένα απίστευτο 3 στα 3 χρυσά μετάλλια, αφού κατά τη χθεσινή ημέρα είχε πάρει άλλα δύο χρυσά μετάλλια.Η ελληνική αποστολή έχει συγκεντρώσει έως τώρα τρία χρυσά κι ένα ασημένιο μετάλλιο.
- 4ος ο Θεόφιλος Αυθίνος
Πολύ καλή έως εξαιρετική θα μπορούσε όμως να χαρακτηρίσει κανείς και την παρουσία του Θεόφιλου Αυθίνου στο αγώνισμα των καταδύσεων από τραμπολίνο 1μ. της Α' κατηγορίας. Ο αθλητής του συλλόγου Αργώ ήταν 6ος στον προκριματικό με 373.05 βαθμούς και πέρασε στον τελικό, όπου με 382.15 βαθμούς κατέλαβε την 4η θέση!
Η παρουσία των Ελλήνων καταδυτών ολοκληρώνεται σήμερα (5/2), καθώς τόσο ο Νίκος Μόλβαλης, όσο και ο Ανδρόγεως Σαμψάκης - Μπακόπουλος αγωνίζονται στις καταδύσεις από σταθερό βατήρα 10μ. στην Α' κατηγορία των αγοριών.