Δεν κατάφερε να το... παλέψει το Ρέθυμνο Cretan Kings απέναντι στον Παναθηναϊκό

Η ομάδα του Ρεθύμνου δεν ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό και μοιραία ηττήθηκε με 101-74 στο ''Μελίνα Μερκούρη''

H διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα σε Παναθηναϊκό Superfoods και Ρέθυμνο Cretan Kings αποτυπώθηκε πλήρως στο παρκέ του "Μελίνα Μερκούρη", με το "τριφύλλι" να φτάνει στη νίκη με χαρακτηριστική άνεση (101-74) για την προτελευταία αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Oι ''πράσινοι'' πήραν από την αρχή μια σημαντική διαφορά την οποία μεγάλωσαν στο β' δεκάλεπτο (41-55).Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» όχι απλά δεν κατέβασαν ρυθμό, αλλά φρόντισαν να ανεβάσουν τη διαφορά προσφέροντας σκορ και θέαμα. Ξεχώρισε ο Φιτσπάτρικ και ο Λέμον για τους γηπεδούχους, κορυφαίοι οι Τζέιμς και Μπουρούσης για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ

Το «Μ. Μερκούρη» γέμισε ασφυκτικά από τους φίλους των γηπεδούχων, αλλά και Κρητικούς φίλους του Παναθηναϊκού που δημιούργησαν μια πολύ όμορφη μπασκετική ατμόσφαιρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 41-55, 57-80, 74-101.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας 8, Χριστοδούλου 5, Άρνολντ 11 (1), Φιτσπάτρικ 14 (1), Λέμον 11, Ραζής 5, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 2 (1/6 σουτ), Καμπερίδης 5 (1), Παναρετάκης, Θεοδωρίδης 1, Γιαννόπουλος 9 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9, Φελντέιν 14 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Μπουρούσης 19 (1), Καλάθης 10 (11 ασ.), Ρίβερς 1 (0/4 σουτ), Τζέιμς 19 (1), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 2, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 11.