Στο Πρωτάθλημα συμμετείχαν οι 8 πρώτοι αθλητές και αθλήτριες ανά κατηγορία οι οποίοι το αγωνιστικό έτος 2016 συγκέντρωσαν αθροιστικά την μεγαλύτερη βαθμολογία στα Ενωσιακά Πρωταθλήματα (Ε3).
Το Σαββάτο(21/01) το πρωί έγιναν οι εγγραφές των αθλητών και αθλητριών και στην συνέχεια η κάθε κατηγορία χωρίστηκε σε 2 γκρουπ (ομάδες) και ξεκίνησαν τα πρώτα παιχνίδια. Οι αθλητές που κληρώθηκαν στο ίδιο γκρούπ έπαιξαν όλοι με όλους. Μόλις τελείωσε ο πρώτος αγώνας για τον κάθε αθλητή ξεκίνησε παιχνίδια δεξιοτήτων με τους παρακάτω νικητές και νικήτριες:
Α) service στα 12αρια Αγόρια ο Γεναράκης και στα Κορίτσια η Γαρεφαλάκη, στα 14αρια Αγόρια ο Τσαγλιωτης και στα Κορίτσια η Δεσκουλίδου Β) forehand drive στα 12άρια Αγόρια ο Χαμηλάκης και στα Κορίτσια η Νταμπακάκη, στα 14άρια Αγόρια ο Δελάκης και στα Κορίτσια η Κωτσάκη.
Ακολούθησε ο δεύτερος αγώνας για τον κάθε αθλητή και αθλήτρια όπου αμέσως μετά έπαιξαν το επιτραπέζιο παιχνίδι UNO: την 1η θέση πήρε η Πολιουδάκη και την 2η ο Χαμηλάκης.
Η μέρα έκλεισε με απονομές συμβολικών δώρων στους νικητές των παιχνιδιών αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες.
Την Κυριακή(22/01) έγινε ο τρίτος αγώνας για τον κάθε αθλητή όπου προέκυψε η τελική κατάταξη των γκρούπ. Την ίδια μέρα, μετά από τον προβλεπόμενο χρόνο ξεκούρασης, έγιναν οι τελικοί αγώνες κατάταξηςΤο Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τις απονομές των επάθλων σε όλους τους συμμετέχοντε