Όπως αναφέρει το ofierasitechnis, ο Γιάννης Δανδάλης παρακολούθησε τους αγώνες από τον πάγκο και κάλυψε με αυτόν τον τρόπο, το κενό του εφόρου της ομάδας, Μιχάλη Σπαγουλάκη, ο οποίος λόγω ενός προβλήματος υγείας δεν κατάφερε να συνοδεύσει την αποστολή στην Αθήνα.
Με δήλωση του ο Γιάννης Δανδάλης, ανέφερε με νόημα ότι: «ο ΟΦΗ τάραξε τα νερά της Ελλάδος!» και συμπλήρωσε ότι «η Α1 πόλο θα είναι διαφορετική με την παρουσία του ΟΦΗ!». Ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη ΟΦΗ, τόνισε ακόμη ότι «το τμήμα πόλο του ΟΦΗ, είχε στόχο την παραμονή και τελικά προέκυψε η άνοδος στην Α1. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους. Στον προπονητή Μάκη Βολτυράκη και στα παιδιά της ομάδας, για την σπουδαία προσπάθεια τους. Η επιτυχία είναι ένας συνδυασμός της δουλειάς του προπονητή, των παικτών μας και της διοίκησης, η οποία στήριξε όσο μπορούσε την προσπάθεια αυτή».