Ο Εργοτέλης έβγαλε αποτελεσματικότητα, ταχύτητα και ομοιογένεια στο α' μέρος, με γρήγορες κινήσεις και καλό ποδόσφαιρο. Τα δύο γκολ του Σταμόπουλου και του Μπούζα οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την ομάδα του Τάκη Γκώνια να είναι δίκαια μπροστά στο σκορ με 2-0. Στην επανάληψη, οι αλλαγές του ΟΦΙ έδωσαν ώθηση στην ομάδα της Ιεράπετρας, και τα δύο όμορφα γκολ των Μίγγα και Κορέτα έφεραν το ματς στα ίσια. Περίπου στο 75' ο Λυδάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Πίεσε ψηλά στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΙ και δυσκόλεψε τον Εργοτέλη ο οποίος έβγαλε και κούραση στο φινάλε.
Eνδεκάδες
Εργοτελης : Λαδάς, Κούϊπερς, Βογιατζής, Κυριακίδης, Μπάτζιος, Μπούζας, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης, Πάττας, Σταματάκος, Σταμόπουλος.
B' ημίχρονο: Κατσιμήτρος (75'' Χανιωτάκης), Μαζουλουξής, Δουλγεράκης, Ροβίθης, Κυριαλάνης, Μπούζας, Ιατρούδης, Αγγελόπουλος, Μανουσάκης, Λυδάκης, Κάιπερς (62' Λαμπάκης).
ΟΦΙ: Πρίφτης, Λιλάϊ, Χρηστάκης, Τζελέτης (46’ Μίγγας), Πυθαρούλης Γιώργος, Μπεντί, Καραγιάννης, Ουζούνογλου, Χρυσοφάκης (46’ Τσολάκου), Παπαδόπουλος, Κορέτα.
Αλλαγές: Ταρτάλας, Μπαριτάκης, Σταχτιάρης, Ακαμοτάκης, Πυθαρούλης