Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του Patris News, τα κρούσματα ανιχνεύθηκαν στην περιοχή του Βαρθολομιού, του Δήμου Πηνειού και στη Νεμούτα του Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας. Ήδη, ο αντιπεριφερειάρχης Ηλείας Νίκος Κοροβέσης συντονίζει τις απαιτούμενες διαδικασίες για την θανάτωση των ζωών και την μετέπειτα ταφή τους σε συγκεκριμένο χώρο.
Αύριο Παρασκευή 2 Αυγούστου, ο κ. Κοροβέσης, μαζί με την Διευθύντρια Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας Παναγιώτα Σπυροπούλου αναμένεται να μεταβούν στις κτηνοτροφικές μονάδες, όπου εντοπίστηκαν τα δύο κρούσματα.