Αντωνίου: «Ίσως η πιο ιστορική νίκη της Σπάρτης»

Με ιδιαίτερα κολακευτικά λόγια μίλησε για τον ΟΦΗ ο τεχνικός της Σπάρτης, Σωτήρης Αντωνίου.

Αναλυτικά οι πιο σημαντικές αναφορές του προπονητή της Σπάρτης μετά το τέλοε του αγώνα με τον ΟΦΗ:

«Ήταν μια πολύ μεγάλης σημασίας νίκη για την ομάδα μου, απέναντι σε ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Με ένα ΟΦΗ που πάει για πρωτάθλημα. Εμείς γνωρίζαμε την ιδιαιτερότητα του παιχνιδιού. Σχεδιάσαμε να είμαστε πιο συγκρατημένοι και πηγαίνοντας στο 0-0 με τους παίκτες που είχαμε απο τον πάγκο να ρισκάρουμε το παιχνίδι όπως και έγινε.

Κάναμε μια επαγγελματική νίκη, απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Ξεκινήσαμε με 3-5-2 το οποίο λειτούργησε θετικά για να πιέσουμε στο κέντρο και να κλέψουμε μπάλες. Είμαστε τυχεροί βέβαια αν ο ΟΦΗ άνοιγε το σκορ, στο ξεκίνημα του αγώνα.

Είπαμε στο ημίχρονο, ότι ο ΟΦΗ θα βγεί ψηλά και αυτό πρέπει να το εκμεταλλευτούμε. Μας βοήθησε βέβαια και η κάρτα του Νάστου, εκεί που ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες. Βέβαια δεν φάνηκε η διαφορά του ΟΦΗ όταν αγωνιζόταν με δέκα παίκτες.

Εμείς βάλαμε ένα καταπληκτικό γκολ με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος. Η ψυχολογία μας απο εκεί και μετά λειτούργησε διαφορετικά. Είναι απο τις πιο ιστορικές νίκες στην ιστορία του συλλόγου. Εύχομαι στον ΟΦΗ τα καλύτερα. Είναι ομάδα που λείπει απο την Σούπερ Λίγκα. Πιστεύω ότι ο ΟΦΗ μπορεί να κάνει ένα μεγάλο σερί και να μείνει στο στόχο.

Αν υπάρχουν 2-3 ομάδες στην κατηγορία που μπορούν να κάνουν ένα σερί δέκα στα δέκα ή δώδεκα στα δώδεκα, μια από αυτές είναι ο ΟΦΗ. Για μας κανείς δεν περίμενε την πέμπτη θέση. Θα συνεχίσουμε να δείχνουμε ότι σαν ομάδα θα προσπαθήσουμε να δείξουμε ότι αξίζουμε σεβασμό».

Για τις ευκαιρίες που είχε ο ΟΦΗ στο παιχνίδι, ο προπονητής της Σπάρτης, ανέφερε ότι «θα μπορούσε να πάρει τη νίκη και ο ΟΦΗ με τις ευκαιρίες που έχασε, με τον Ογκμποε στο δεύτερο ημίχρονο. Υπήρξαν στιγμές που ήμασταν τυχεροί. Αν και δεν πιστευω στην τύχη τόσο, όσο στην ικανότητα.Και εμείς σε παιχνίδια εδώ, δεν τα έχουμε πάρει λόγω χαμένων ευκαιριών. Το πήραμε σήμερα, ίσως να μην το αξίζαμε λόγω ευκαιριών που είχε ο αντίπαλος.

Για την αποβολή του Νάστου, ανέφερε ότι «το αν ήταν κόκκινη ή δεν ήταν θα το δούμε στην τηλεόραση. Δεν θέλω να σχολιάσω για την διαιτησία».

Ενώ για την τακτική που ακολούθησε στο παιχνίδι, είπε πως «όλα κρίνονται απο το αποτέλεσμα. Είχαμε σχεδιάσει το παιχνίδι να το χτυπήσουμε στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιωθήκαμε απο την επιλογή».