Αναστρέψιμη ήττα!

Ο ΟΦΗ των πολλών απουσιών στάθηκε πολύ καλά στα Πηγάδια παρά την ήττα (0-1) από την Ξάνθη έπειτα από το αυτογκόλ του Μητρόπουλου στο 40' - στις 31/07 η ρεβάνς στο ''Γεντί Κουλέ'' για τους 16 του κυπέλλου Ελλάδας

Ο Μηνάς Πίτσος κατέβασε τον ΟΦΗ με διάθεση να δώσει χώρο στην Ξάνθη και να προσπαθήσει να επιτεθεί στην αρχή με γρήγορες κόντρες.

Με μια εντελώς πειραματική ενδεκάδα και με αρκετές απουσίες, ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικά στημένος αμυντικά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Ξάνθη μέχρι το 35' της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή (72% στο α' μέρος) αλλά όχι τις κλασσικές ευκαιρίες.

Έτσι, φτάσαμε στην άτυχη στιγμή του 40' όπου ο Μητρόπουλος σε μια φάση που φαίνεται αρκετά εύκολη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας και ο ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 0-1 και ενώ οι Ξανθιώτες είχαν δοκάρι με τον Σολτάνι.

Στην επανάληψη, οι Κρητικοί μπήκαν με διάθεση να ψάξουν το εκτός έδρας γκολ, κράτησαν περισσότερο την μπάλα και έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία στο 69' με την κοντινή προβολή του Πάγκαλου να μην καταλήγει στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά πίεσαν οι γηπεδούχοι, κυρίως με στημένες μπάλες όμως οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν συγκεντρωμένοι και δεν έδωσαν δικαίωμα για 2ο τέρμα.

Πλέον, ο ΟΦΗ ταξιδεύει με τον Νίκο Παπαδόπουλο στον πάγκο στην Θεσσαλονίκη για το ματς πρωταθλήματος απέναντι στον Άρη και υποδέχεται την Ξάνθη για την ρεβάνς του 0-1(31/07) στο ''Γεντί Κουλέ''.