Ο Σύλλογος Αλατσατιανων Ηρακλείου προσκαλεί την Δευτέρα, 15 Ιουλίου 2019, στις 9,30μμ στο κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης», στην ετήσια μουσικοχορευτική εκδήλωση του συλλόγου {«Στο Σταυροδρόμι της Μνήμης……». Μουσικοχορευτικός άνεμος, από τη Μικρά Ασία στο Ανατολικό Αιγαίο (Σάμος, Χίος, Λέσβος, Ικαρία)}.
Μια μουσικοχορευτική βραδιά γεμάτη μνήμες και θύμησες, μέσα από παλιά παραδοσιακά τραγούδια της Μικράς Ασίας και του Βορειοανατολικού Αγαίου.
Τα τραγούδια ερμηνεύουν η Χορωδία του Συλλόγου Αλατσατιανών Νομού Ηρακλείου και η Τζωρτζίνα Αλεξάκη.
Την εκδήλωση πλαισιώνουν ορχηστρικά, Μιχάλης Σπυριδάκης - βιολί, πατήρ Γεώργιος Τζάβλας-Κανονάκι, Γιάννης Ατσαλής - Ούτι, Αντώνης Μποτονάκης- Κιθάρα, Νίκος Μοσχονάς και ο μικρός Γιώργος Ασλάνογλου - Κρουστά.
Διεύθυνση χορωδίας – ορχήστρας, επιμέλεια – διδασκαλία τραγουδιών: Νίκος Αντωνακάκης.
Επιμέλεια Παραδοσιακών Χορών Ενηλίκων: Τάσος Κουρεπίνης.
Επιμέλεια Παραδοσιακών Χορών Παιδιών: Χάρης Μαστρακούλης.
Είσοδος Ελεύθερη