Το Μουσικό Σχολείο Ηρακλείου συμμετέχει στην εναρκτήρια τελετή του Διεθνούς Συνεδρίου «Η Θέση του Νίκου Καζαντζάκη στην Εκπαίδευση», που τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στην Βασιλική του Αγ. Μάρκου, την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 18:30.
Το Σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Ηρακλείου, θα παρουσιάσει αποσπάσματα από την «Οδύσεια» του Νίκου Καζαντζάκη σε μελοποίηση Μάνου Μουντάκη.
Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.