Η τελετή απονομής του 1ου βραβείου «Δημήτριος Βικέλας» θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2019, στις 7 το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Βικελαίας Δημοτικής Βιβλιοθήκης Ηρακλείου.
Το βραβείο έχει προκηρυξει η Βικέλειος Μορφωτική Εταιρεία (Β.Μ.Ε.)
Πρόγραμμα
Χαιρετισμοί:
Αριστέα Πλεύρη, αντιδήμαρχος Πολιτισμού – Τουρισμού και Εθελοντισμού
Σοφία Κανάκη, Πρόεδρος Β.Μ.Ε.
Κεντρική ομιλία:
Αγγέλα Καστρινάκη, Καθηγήτρια Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας, Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Πανεπιστημίου Κρήτης “Κήποι της αμαρτίας στη νεοελληνική λογοτεχνία. Απόψεις και συλλογισμοί για την πτώση των πρωτοπλάστων»
Παρουσίαση εργασιών:
Δημήτρης Πολυχρονάκης, αναπληρωτής καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης
Βράβευση
Αντιφώνηση των διακριθέντων.