Στην πρώτη περιφερειακή Μαθητιάδα Κρήτης συμμετέχει το Μ.Κ.Σωματείο "Μινωικός Πολιτισμός και Γραφές" με ένα παιχνίδι!
Το Σωματείο προβάλλοντας την πρώτη γραφή της Ευρώπης μέσα από τον αθλητισμό, διοργανώνει ένα παιχνίδι αποκρυπτογράφησης, στο Παγκρήτιο Στάδιο,τη Δευτέρα 29 Μαΐου, στις 12.00 το μεσημέρι και από τις 17.00 ως τις 19.00 το απόγευμα.
Στο πλαίσιο του παιχνιδιού, θα γράφονται σε πάπυρο τα ονόματα των επισκεπτών σε γραμμική Β' γραφή, αφού θα έχει προηγηθεί σύντομη ομιλία της γραφής από τον ερυενητή γραφών, Δρ.Μηνά Τσικριτσή.