Οι εκδηλώσεις της 151ης Επετείου της Αρκαδικής Εθελοθυσίας ολοκληρώνονται με την παρουσίαση του έργου του Ρεθύμνιου μουσικοσυνθέτη κ. Μπάμπη Πραματευτάκη με τον τίτλο «Σπονδή στο μεγαλώνυμο Αρκάδι», η οποία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11η Νοεμβρίου 2017 και ώρα 8:30 μ.μ., στην αίθουσα «Παντελής Πρεβελάκης» (Ωδείο Ρεθύμνου). Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν η Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου, η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης και ο Δήμος Ρεθύμνης.
Το έργο «Σπονδή στο μεγαλώνυμο Αρκάδι» είναι συμφωνικό ποίημα που αποτελείται από πέντε μέρη και διανθίζεται με αποσπάσματα από την εκκλησιαστική υμνολογία.
Το λιμπρέτο υπογράφει η κ. Εύα Λαδιά, η οποία, προκειμένου να συνδέσει τα κείμενα με δική της ποίηση, σταχυολόγησε αποσπάσματα από έργα του Ιωάννη Πολέμη, του Παντελή Πρεβελάκη, του Κώστα Απανωμεριτάκη και του Μιχάλη Καυκαλά.
Ερμηνεύουν: Η μικτή χορωδία του Συλλόγου των Υπαλλήλων της Τραπέζης της Ελλάδος.
Διδασκαλία της χορωδίας: Κώστας Ευαγγελάτος.
Μονωδοί: Νίκος Μαρκαντώνης, Ρωμανός Σκουμπουρδής, Φέφη Βαλαρή, Μαριέλλα Βιτώρου, Νίκος Γαβαλάς, Αντώνης Κατικάκης.
Φωνή μικρού κοριτσιού: Μπάρμπαρα Λιονή.
Αναγνώστες: Βαγγέλης Στεφανάκης, Τάσος Κόλλιας.
Συμμετέχει η ορχήστρα: Συμφωνιέτα Αθηνών.
Μουσική διεύθυνση: Γιώργος Αραβίδης.
Προλογίζει ο πανεπιστημιακός, θεατρολόγος, σκηνοθέτης και συγγραφέας Τηλέμαχος Μουδατσάκης.
Από την Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου