Η Περιφέρεια Κρήτης–Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, η Συναγωγή Χανίων Ετς Χαγιίμ και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Χανίων / 6ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων, διοργανώνουν εκδήλωση τιμής για την 27η Ιανουαρίου Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος, (καθιερωμένη με ομόφωνη απόφαση της Βουλής των Ελλήνων το 2004) η οποία θα πραγματοποιηθεί σήμερα Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020, ώρα 19.30, στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων
Η εκδήλωση περιλαμβάνει :
- Χαιρετισμό από το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο Ελλάδος (ΚΙΣΕ), που θα ανακοινώσει ο κ. Ιωσήφ-Σήφης Βεντούρας, συγγραφέας, τελευταίος επιζών Εβραίος γεννημένος στην Κρήτη
- Εισήγηση-χαιρετισμό από την κα Βασιλική Γιακουμάκη, Κοινωνική Ανθρωπολόγο, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
- Εισήγηση με θέμα «Η Συναγωγή των Χανίων Ετς Χαγιίμ και η Μνήμη του Ολοκαυτώματος» από την κα Άνια Τσούκμαντέλ, Ιστορικό, Διοικητική Διευθύντρια της ΑΜΚΕ Ετς Χαγιίμ, και
- Προβολή Ντοκιμαντέρ με τίτλο «Η κοιμωμένη εβραιοπούλα του σχολείου μας», δημιουργία της ΣΤ΄ Τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων