Στις 9 και 10 Σεπτεμβρίου, στο Κέντρο Ερευνών του Μουσείου Κρητικής Εθνολογίας , στους Βώρους δήμου Φαιστού θα πραγματοποιηθεί το διεπιστημονικό Συμπόσιο με θέμα "ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ".
Συμμετέχουν καταξιωμένοι επιστήμονες αλλά και νέοι ερευνητές εξειδικευμένοι στα θέματα της κρητικής διαχρονικής διατροφής, αλλά και τοξινών και υγείας στο χώρο της Κρήτης και ευρύτερα.