Οι πλοιοκτήτες Αγίου Νικολάου, Ελούντας και Πλάκας ανακοίνωσαν ότι με αφορμή την εορτή του Αγίου Παντελεήμονα, το απόγευμα της Παρασκευής, 26 και το πρωί του Σαββάτου, 27 Ιουλίου, θα μεταφέρουν στο νησί της Σπιναλόγκας αφιλοκερδώς αυστηρά μεμονωμένους πιστούς.
Στην ανακοίνωση του Συλλόγου αναφέρεται:
"Με σκοπό να διατηρήσουμε τα ήθη , έθιμα και τις αξίες του τόπου και της παράδοσής μας, δεν θα δεχτούμε την προσέλευση κόσμου από οργανωμένα λεωφορεία που θα καταφτάσουν στα λιμάνια Αγίου Νικολάου, Ελούντας και Πλάκας, καθώς στο παρελθόν παρατηρήθηκε να γίνεται μεταφορά από τουριστικά γραφεία έναντι αντιτίμου, για μία δράση που έχει καθαρά μη κερδοσκοπικό σκοπό".
Διαβάστε περισσότερες ειδήσεις από την Κρήτη και το Λασίθι