Στις 14 Νοεμβρίου, που είναι η παγκόσμια ημέρα για τον Διαβήτη, η Λέσχη ΛΑΪΟΝΣ «ΚΝΩΣΟΣ», διοργανώνει περπάτημα σε κεντρικούς δρόμους του Ηρακλείου, προκειμένου να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες και να συμβάλει στην πρόληψή του.
Η εκκίνηση θα γίνει στις 5.00 μ.μ. από την πλατεία των 18 Άγγλων και δια μέσου των οδών 25ης Αυγούστου - Πλατείας Ελ. Βενιζέλου (Λιοντάρια) - Χάνδακος- Καλοκαιρινού - Ίδης - Δικαιοσύνης - Πλατείας Ελευθερίας - Δαιδάλου - και η κατάληξη θα είναι στην Λότζια.
Σε φιλική συμμετοχή και συμπαράσταση θα είναι ο ''Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης'' και την υγειονομική κάλυψη θα έχει η Εθελοντική Ομάδα «Φίλιος Ζευς».