Την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 5μ.μ., στην αίθουσα «Αντωνίου Βορεάδη» του Δημαρχείου Οροπεδίου Λασιθίου στο Τζερμιάδο θα παρουσιαστεί το πρώτο συγγραφικό πόνημα του αρχιμανδρίτη Δαμιανού Μπελέρη «Στα μονοπάτια της Ευαγγελικής σκέψης».
Η παρουσίαση τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου.
''Ακολουθώντας τη σειρά των Κυριακών του Ενιαυτού του Θείου Λόγου μέσα από τα ιερά κείμενα των τεσσάρων Ευαγγελιστών ο πατέρας Δαμιανός επιχειρεί την ιχνηλάτηση των ιερών μονοπατιών στη σκέψη μας με απώτερο σκοπό τη συνειδητή ένταξη μας στην κοινωνία της αγάπης Του''.