8 άνθρωποι από την ομάδα «Ανάμεσα στο Φως και την Σκιά» παρουσιάζουν μια performance δρόμου, με θέμα την ενδοοικογενειακή βία & τις γυναικοκτονίες και τίτλο «η Καλή και η Ανάποδη είναι το Ίδιο».
Το κείμενο της παράστασης είναι αποσπάσματα από το βιβλίο του Raoul Vaneigem: "Γράμμα στα παιδιά μου και στα παιδιά του κόσμου που έρχεται", από τις Εκδόσεις των ξένων
Η βία, το ψέμα και η πανουργία έπειθαν, με τη δύναμη της μπότας και της υπόσχεσης, να γυρίσει στη γραμμή, να ξαναμπεί στο κοπάδι το οποίο η εξουσία του κράτους, της εκκλησίας και των κάθε λογής ιδεολογιών οδηγούσε στο σφαγείο.
Γραμμή SOS 15900 για τις κακοποιημένες γυναίκες
Παίζουν: Κέλλυ Βλαμάκη, Άκης Κασιωτάκης, Θωμαίς Κλωθάκη, Μαρία Μαρίνου, Ρούσσα Μαρκάκη, Γιώτα Παρασκευοπούλου, Κωνσταντίνος Ρουμελιωτάκης, Κωστής Σκαμνέλος Σκηνοθεσία: Ρούσσα Μαρκάκη Παραστάσεις:
29 Αυγούστου 22:00 Χάληδων & Καραολή Δημητρίου (αλυσίδες) 30 Αυγούστου 20:30 Ακτή Ενώσεως (Ιστιοπλοϊκός) 21:30 Ακτή Παπανικολή (Νέα Χώρα) 31 Αυγούστου 13:00 Μουσούρων (Κρόνος)
6 Σεπτέμβρη
21:00 στην αυλή της Roza Nera