Με αφορμή την ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος που γιορτάζεται σήμερα 27 Ιανουαρίου, η κινηματογραφική ομάδα του Γυμνασίου Νέας Κυδωνίας, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων cineΜαθήματα και Αληθινές Ιστορίες / CRete Education Documentary Project (CR.E.DOC) του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων έχει δημιουργήσει την μαθητική ταινία, σχετικά με τα τότε γεγονότα, ''Ταναΐς - Και τα λουκέτα δεν άνοιξαν ποτέ'' .