«Η γυναίκα στη μινωική κοινωνία, θρησκεία και καθημερινότητα», είναι το θέμα της 14ης παρουσίασης, του κύκλου ομιλιών υπό τον γενικό τίτλο “Ψηφίδες Κρητικής Ιστορίας”, που οργανώνει η Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Εθελοντισμού και οι Ομάδες Εθελοντών Δήμου Ηρακλείου.
Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 22 Μαΐου, στις 7.30 το απόγευμα, στο Πολύκεντρο Νεολαίας, Ανδρόγεω 2. Το θέμα θα αναπτύξει η ξεναγός-συγγραφέας Αθηνά Σφακάκη.