Η 20ή ετήσια διάλεξη αφιερωμένη στη μνήμη του Νίκου Παναγιωτάκη θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου, στις 7:30 το απόγευμα, στην αίθουσα «Μανόλη Καρέλλη».
Την εκδήλωση οργανώνουν η Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη & το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης
Πρόγραμμα
Το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:
Βασίλης Λαμπρινός, δήμαρχος Ηρακλείου: χαιρετισμός,
Οδυσσέας Ζώρας πρύτανης Πανεπιστημίου Κρήτης: χαιρετισμός,
Αλέξης Καλοκαιρινός, πρόεδρος Τμήματος Φιλολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης.
Παρουσίαση του ομιλητή της εκδήλωσης, Αλέξης Πολίτης, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης: Ομιλία με θέμα: «Η Βενετοκρατία με τα μάτια του Ρομαντισμού (1850- 1880)».