Τελικά ούτε επίτηδες να γινόταν. Διότι η είδηση που έφτασε προ ολίγου στα δημοσιογραφικά γραφεία είναι ότι η πλατφόρμα, που μεταφέρει το αναπηρικό καροτσάκι (σ.σ. το «αναπηρικό αμαξίδιο» είναι ο σωστός όρος) στην Ακρόπολη παρουσίασε βλάβη. Ξανά. Ναι, χάλασε ξανά τρίτη φορά σε διάστημα λίγων ημέρων και μέσα σ΄ό,τι λέμε high season για τον τουρισμό.
Με ανακοίνωσή του το υπουργείο Πολιτισμού μας πληροφόρησε λοιπόν ότι: « Πριν από λίγο, η προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πόλης Αθηνών, κ. Ελένη Μπάνου, ενημέρωσε την Υπουργό Πολιτισμού, κ. Λίνα Μενδώνη, ότι η πλατφόρμα, που μεταφέρει το αναπηρικό καροτσάκι παρουσίασε βλάβη. Αναζητείται το εξάρτημα στην εγχώρια αγορά. Αν δεν βρεθεί, η αποστολή του από τη Γερμανία χρειάζεται τέσσερις ημέρες.
Η Υπουργός Πολιτισμού έδωσε σαφείς οδηγίες για την άμεση συγκρότηση του σχετικού φακέλου, προκειμένου να εισαχθεί στο Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, το θέμα της οριστικής αντικατάστασής του αναβατορίου και των λοιπών μηχανικών υποδομών»