Τα εγκαίνια της έκθεσης ζωγραφικής της Καδιανής Βελιγραντάκη που έχει ως θέμα τούς Βλαστικούς Θεούς της Κρήτης και τα ''Επιφάνιά '' τους , πραγματοποιήθηκαν τη Δευτέρα το βράδυ στο ΝΕΩΡΙΟ ΜΟΡΟ. Πάνω στο θέμα αυτό αναφέρθηκε με σχετική ομιλία του ο ιστορικός ερευνητής και συντονιστής της εκδήλωσης Δημήτρης Νικολακάκης.
Στο πλαίσιο της έκθεσης, την Παρασκευή 5 Ιουλίου, στις 8.30 μ.μ., στον ίδιο χώρο η γνωστή ηθοποιός και αφηγήτρια Ευγενία Σταυροπούλου, με μια δραματοποιημένη αφήγηση, θα παρουσιάσει τον αλληγορικό μύθο της (βλαστικής θεότητας) Περσεφόνης.
Η έκθεση, που συνδιοργανώνεται από την Αντιπεριφέρεια, τον Δήμο Χανίων, τον ΙΟΧ και την Ένωση Πνευματικών Δημιουργών Χανίων, θα διαρκέσει έως και τις 7 Ιουλίου.