Σε όλο το νομό Ηρακλείου υπάρχουν τέσσερα με πέντε σημεία που διακινούνται καθημερινά πολλά άτομα εκτός του κέντρου της πόλης, όπως το ΠΑΓΝΗ, το Βενιζέλειο, το Αεροδρόμιο (το καλοκαίρι) και η ΒΙΠΕ (χειμώνα -καλοκαίρι).
Μόνο στην ΒΙΠΕ διακινούνται περίπου 5 με 6 χιλιάδες άτομα! Άραγε δεν συγκινεί την Περιφέρεια, το Δήμο, την Τροχαία και συνεχίζουν να δημιουργούνται σκαμμένα χιλιόμετρα τάφρων χωρίς άσφαλτο; Τι θα συγκινήσει ή ποιος θα πιέσει την ΕΤΒΑ ΒΙΠΕ να τα φτιάξει;
Η ερώτηση είναι απευκτέα αλλά ρητορική: Δηλαδή μόνο αν προηγηθεί ένα ατύχημα ή δυστύχημα ενός μοτοσυκλετιστή οδηγού, θα καταλάβουμε το μέγεθος του κινδύνου; Δεν αξίζουν οι Ηρακλειώτες μια ΒΙΠΕ όπως αυτές στο Βόλο, τη Λάρισα ή την Πάτρα?Γιατί τέτοια υποβάθμιση ξαφνικά;
Λ.Κ.