Αγαπητό Cretalive,
θα ήθελα να απευθύνω κάποιες ερωτήσεις στον κ. Δήμαρχο και τις κυρίες και κυρίους του δημοτικού συμβουλίου του δήμου Ηρακλείου :
Μπορείτε να μας εξηγήσετε :
α) Πως γίνεται ενώ είχε δοθεί προς διαβούλευση , για την προσωρινή μεταφορά της λαϊκής αγοράς της Αλικαρνασσού ο χώρος του "φάρος" , έως την χωροθέτηση για την λειτουργία της λαϊκής έμπροσθεν των φυλακών Αλικαρνασσού , να ερθει πρόταση προς τον δήμαρχο για την οδό Αρτεμισίας.
β) Ποια θετικά μπορεί να έχει η μετακίνηση της λαϊκής αγοράς από ενα δρόμο της Αλικαρνασσού σε ένα άλλο δρόμο και όχι η χρήση ενός οικοπέδου ,όπως αυτού του πρώην "φάρος" έως την οριστική χρήση του οικοπέδου έμπροσθεν των φυλακών ?
γ) έχουν δικαίωμα ιδιοκτήτες αλυσίδων υπερκαταστημάτων να σας απαγορεύουν να πραγματοποιηθεί λαϊκή έμπροσθεν των επιχειρήσεων τους ?
δ) Γνωρίζετε ότι λειτουργούν επιχειρήσεις , καταστήματα , τράπεζες καθώς και πλήθος γιατρών στην οδό Αρτεμισίας ? θα τους αναγκάσετε μήπως να είναι κλειστά μια μέρα την εβδομάδα με όλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν την περίοδο της κρίσης ?
ε) γνωρίζεται για το σοβαρό κυκλοφοριακό πρόβλημα της λεωφόρου ικάρου και όλων των παραπλεύρων οδών καθώς και την έλλειψη παρκινγκ σε αυτήν και πέριξ αυτής ?
θα μπορούσαμε κ. Δήμαρχε και κυρίες και κύριοι του δημοτικού συμβουλίου να απαριθμήσουμε δεκάδες σοβαρά ζητήματα-προβλήματα για την παραπάνω πρόταση , σχετικά με την λειτουργία της λαϊκής αγοράς ,στην οδό Αρτεμισίας , αλλά θεωρούμε ότι αντιλαμβάνεστε ότι αυτή δεν μπορεί να έρθει εις πέρας και ότι προσωρινά θα μεταφερθεί η λαϊκή αγορά στο χώρο του πρώην φάρος , έως την οριστική χωροθέτηση της μπροστά στις φυλακές.
Π.Λ.