Σιωπηρή παράταση φαίνεται να έχει δοθεί στους κατόχους ανασφάλιστων οχημάτων, οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα για λίγες ακόμη ημέρες να προχωρήσουν στην ασφάλιση των οχημάτων τους χωρίς την πληρωμή προστίμου-παραβόλου έως ότου τεθούν σε ισχύ τα νέα κλιμακωτά παράβολα, τα οποία θα κυμαίνονται από 100-250 ευρώ (ανάλογα με τον κυβισμό).
Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία για την ασφάλιση των οχημάτων χωρίς την καταβολή παραβόλου ύψους 250 ευρώ, έληγε σήμερα.
Επίσης όπως έχει γίνει γνωστό η ΑΑΔΕ δεν θα προβεί σε νέα διασταύρωση για τον εντοπισμό ανασφάλιστων οχημάτων χωρίς τις απαραίτητες διαβεβαιώσεις ότι τα στοιχεία είναι ορθά, προκειμένου να αποφευχθεί ένα νέο "αλαλούμ". Έτσι η Αρχή αναμένει πρώτα να γίνει η επικαιροποίηση των στοιχείων από μεριάς των αρμόδιων υπουργείων Μεταφορών και Προστασίας του Πολίτη αλλά και τις περιφέρειες.
Σημειώνεται ότι με βάση τη διάταξη, η οποία έχει προαναγγελθεί και αναμένεται να κατατεθεί στη Βουλή τις προσεχείς ημέρες, προβλέπεται η αντικατάσταση του παραβόλου των 250 ευρώ με νέα κλιμακωτά παράβολα ανάλογα τον κυβισμό ως εξής:
-100 ευρώ για δίτροχα ως 250 κυβικά εκατοστά
-150 ευρώ για δίτροχα άνω των 250 κυβικών εκατοστών
-200 ευρώ για οχήματα έως 1.000 κυβικά εκατοστά
-250 ευρώ για οχήματα άνω των 1.000 κυβικών