Με κέφι και καλή διάθεση οι Ηρακλειώτες τίμησαν και φέτος τα έθιμα της Τσικνοπέμπτης !
Σε ταβέρνες, καφενεία, σε αυλές σπιτιών σε πεζοδρόμια έξω από μαγαζιά και γραφεία στήθηκαν από νωρίς οι ψησταριές με τις μυρωδιές από τους εκλεκτούς μεζέδες να πλημμυρίζουν την πόλη !
Μπορεί ο καιρός να μην ήταν ο καλύτερος σύμμαχος αυτό ωστόσο δεν εμπόδισε κανέναν με τις παρέες και τα πηγαδάκια να διασκεδάζουν και να απολαμβάνουν τους μεζέδες της σχάρας ακολουθώντας πιστά το πνεύμα της ημέρας !