Στη συζήτηση αναφέρθηκαν για την αποβιομηχάνιση της περιοχής και τις προοπτικές που δημιουργούνται καθώς οι επιχειρήσεις ενσωμάτωσαν τους ευρωπαϊκούς κανόνες λειτουργίας με το φορολογικό να παραμένει ένα από τα σημαντικά ζητήματα.
Θα πρέπει να υπάρξει μια σταθερή πολιτική από την πλευρά της κυβέρνησης γιατί το <<επιχειρείν>> αντιμετωπίζει το σοβαρό πρόβλημα.
Σε σύγκριση των συνθηκών της περιόδου 1980-90 και των συνθηκών που επικρατούν σήμερα αναφέρθηκε ότι οι επιχειρήσεις λειτουργούν σε μια πλήρως παγκοσμιοποιημένη αγορά, με συνθήκες απόλυτου ανταγωνισμού, με μεγάλη φορολογική και μη μισθολογική επιβάρυνση , μεγάλο κόστος ενέργειας και κόστος κεφαλαίου για τις
περισσότερες επιχειρήσεις.
Το συμπέρασμα της συζήτησης ήταν ότι οι συμμαχίες πετυχαίνουν όταν βάζουν στόχους και συνενώνοντας δυνάμεις φθάνουν στο θετικό αποτέλεσμα.