Η ανακοίνωση της Ηράκλειας Πρωτοβουλίας
Πλήρης ημερών έφυγε προχθές απ’ τη ζωή ένα άξιο τέκνο της Κρήτης, ο σπουδαίος σκηνοθέτης Νίκος Κούνδουρος. Ο εκλιπών, παρότι η πλούσια δραστηριότητά του τον κρατούσε μακριά, όποτε έβρισκε την ευκαιρία ήταν παρών στα πολιτιστικά δρώμενα του τόπου μας.
Θυμόμαστε με ευγνωμοσύνη ότι πριν 20 περίπου χρόνια, ο Νίκος Κούνδουρος είχε αποδεχτεί πρόσκληση της Ηράκλειας Πρωτοβουλίας για την παρουσίαση στο Ηράκλειο της δραματικής ταινίας του «1922», μετά την προβολή της οποίας ακολούθησε συζήτηση με το κοινό.
Η Ηράκλεια Πρωτοβουλία εκφράζει τα ειλικρινή της συλλυπητήρια στους οικείους του.