Ανοιχτή συζήτηση με βιωματικό χαρακτήρα και θέμα : «Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα! Οι δυσκολίες επικοινωνίας με τα παιδιά στην εφηβεία» διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αη-Γιάννη, την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου, στις 18:00 μ.μ. στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.
Την ενημέρωση–συζήτηση θα πραγματοποιήσει ο Ψυχολόγος Ανυφαντάκης Ιωάννης
Θα συζητηθούν θέματα που αφορούν τόσο στις δυσκολίες που έχουν οι γονείς αλλά και οι έφηβοι να επικοινωνήσουν ο ένας με τον άλλον, όσο και στις ιδιαιτερότητες που παρουσιάζει η εφηβεία, ιδιαίτερα στις μέρες μας.
Θα θιχθούν θέματα που σχετίζονται με την κατανάλωση ψυχοτρόπων ουσιών, αλλά και παρορμητικών συμπεριφορών, όπως είναι η σχέση με το internet, τα social media, τις νέες τεχνολογίες κλπ.
Θα δοθεί επίσης βάρος στους ρόλους των ενηλίκων και των εφήβων στην καθημερινή ζωή.