Με αφορμή την αθωωτική απόφαση για τους 12 φοιτητές από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ηρακλείου ο βουλευτής Ηρακλείου ΣΥΡΙΖΑ Σωκράτης Βαρδάκης προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
«Οι φοιτητές του Φυσικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Κρήτης εδώ και σχεδόν έξι έτη διασύρθηκαν από κάποιους, οι οποίοι έχοντας πολιτικά κίνητρα επιχείρησαν στο πρόσωπό τους την ποινικοποίηση των φοιτητικών αγώνων.
Η δικαιοσύνη σήμερα αποκατέστησε την πραγματικότητα και έστειλε μήνυμα κυριαρχίας της δημοκρατίας στον εκπαιδευτικό κόσμο.
Εύχομαι στους 12 φοιτητές καλή σταδιοδρομία και να μην σταματήσουν να διεκδικούν ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.»