Αύριο Παρασκευή 24-3-2017 , στις 11.00 το πρωί θα διεξαχθεί άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς και διάσωσης εγκλωβισμένου τραυματία εντός του λιμανιού του Ηρακλείου , σε φορτηγό πλοίο πλαγιοδετημένο στον βόρειο λιμενοβραχίονα.
Στην άσκηση θα συμμετέχουν εκτός από δυνάμεις της Πυροσβεστικής (3ος Π.Σ. Λιμένος Ηρακλείου, 1ος Π.Σ. Ηρακλείου, 4ος Π.Σ. ΒΙ.ΠΕ. Ηρακλείου. ,ΠΕ.ΚΕ. Κρήτης) το Ε.Κ.Α.Β. και το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου.