Σε περίπου ένα μήνα αναμένεται η απόφαση του Δικαστηρίου, σχετικά με το αίτημα παύσης της λειτουργίας του Συλλόγου Ερευνητών/Ερευνητριών και Εργαζομένων στην Έρευνα και διαγραφής του από το Πρωτοδικείο Ηρακλείου, αίτημα που έχει κατατεθεί από το Σύλλογο Ερευνητών του ΙΤΕ.
Το αίτημα συζητήθηκε το πρωί της Τετάρτης, ενώ στο δικαστικό μέγαρο είχαν συγκεντρωθεί υποστηρικτές του νεοσύστατου συλλόγου, υπέρ του οποίου κατέθεσε και εκπρόσωπος του Εργατικού Κέντρου.