Δημοσιοποιήθηκε η διάταξη της Περιφερειακής Πυροσβεστικής Διοίκησης Κρήτης για τον "καθορισμό των χρονικών ορίων σχετικά με την χρήση πυρός σε δάση, δασικές, χορτολιβαδικές και αγροτικής εκτάσεις".
Σύμφωνα με την διάταξη:
«απαγορεύεται από 01-05-2017 έως 31-10-2017, λόγω αυξημένης επικινδυνότητας οποιαδήποτε καύση, στα δάση, στις δασικές, χορτολιβαδικές και αγροτικές εκτάσεις που βρίσκονται σε βραχώδεις και πετρώδεις περιοχές, σε πεδινά και ανώμαλα εδάφη και λόφους της Περιφέρειας Κρήτης».