Έφυγε από τη ζωή μετά από μακρά κι άνιση μάχη με τον καρκίνο ο επιφανής Χανιώτης δικηγόρος και πρώην Νομάρχης Ρεθύμνου, Παναγιώτης Κλάδος. Ο Κλάδος ήταν αγωνιστής κατά της χούντας και αργότερα είχε πρωτοστατήσει στους δημοκρατικούς αγώνες κατά της «λεηλασίας» των Χανίων προς όφελος του Ηρακλείου με τελευταία την περίπτωση του Εφετείου.
Η υγεία του το τελευταίο διάστημα είχε παρουσιάσει σημαντική επιδείνωση.
Η κηδεία του θα γίνει στ΄ Ασκύφου στις 3 το μεσημέρι της Δευτέρα.
Στο μεταξύ το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου Χανίων με το Άγγελμα του θανάτου του Παναγιώτη Κλάδου, συνελθών εκτάκτως και αποφάσισε ομόφωνα τα παρακάτω:
1) Να εκφράσει τα θερμά συλλυπητήρια του προς την οικογένεια του εκλιπόντος.
2) Να παρασταθεί σύσσωμο στη νεκρώσιμη ακολουθία.
3) Να εκφωνήσει επικήδειο ο κ. Ιωάννης Ντερμανάκης.
4) Να καταθέσει αντί στεφάνου χρηματικό ποσό σε ίδρυμα των Χανίων.