Σε ΚΑΠΗ πρόκειται να μετατραπεί το κτίριο του πρώην 1ου Δημοτικού Παιδικού Σταθμού Ρεθύμνου στην συμβολή των οδών Χ.Δασκαλάκη και Μοάτσου.
Όπως μας ενημέρωσε ο αρμόδιος Δημοτικός Σύμβουλος κ. Γρηγόρης Τσιομπίκας, αποφασίστηκε η αξιοποίηση του συγκεκριμένου δημοτικού ακινήτου για την συστέγαση του 1ου ΚΑΠΗ που σήμερα βρίσκεται στην οδό Κ. Παρέν – Σιγανού και του 4ου ΚΑΠΗ που λειτουργεί στην Σοχώρα απέναντι από το κτίριο της Στρατολογίας.
Η διαδικασία συγχώνευσης των δύο ΚΑΠΗ βρίσκεται σε εξέλιξη ενώ ο δήμος Ρεθύμνου προσανατολίζεται στην ανακαίνιση του κτιρίου για να ανταποκριθεί στον «νέο του ρόλο».
Σύμφωνα με τον σχεδιασμό του δήμου, η σημερινή εικόνα εγκατάλειψης του κτιρίου, είναι προσωρινή καθώς θα γίνουν όλες οι απαιτούμενες εργασίες για την αποκατάσταση των εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.
Υπενθυμίζεται ότι ο 1ος Δημοτικός Παιδικός Σταθμός μεταστεγάστηκε στο κτίριο του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολοκληρωμένης Φροντίδας, που λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο στην οδό Μαρκέλου στον Μασταμπά.