Ο Σύλλογος Εργαζομένων στο Νοσοκομείο Χανίων και η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ εξήγγειλαν 2ωρη στάση εργασίας συμμετέχοντας στις κινητοποιήσεις της ΠΟΕΔΗΝ, την ερχόμενη Πέμπτη, 03 Νοεμβρίου και ώρα 13.00-15.00 και συγκέντρωση στην Κεντρική είσοδο του Νοσοκομείου
Στην ανακοίνωσή τους αναφέρεται:
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ
· ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΓΝΧ
· ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΥΓΙΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ
· ΆΜΕΣΗ ΚΑΛΥΨΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΕΙΨΕΩΝ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΙΑΤΡΙΚΟΥ, ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟΥ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΕ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ.
· ΔΩΡΕΑΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ ΜΕ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ