Διαδοχικές συναντήσεις για την προώθηση του ΒΟΑΚ και όλων των έργων υποδομής και ανάπτυξης της Κρήτης είχε την Τρίτη, με κυβερνητικά στελέχη στην Αθήνα, ο Περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης.
Ο Περιφερειάρχης συναντήθηκε στα αρμόδια Υπουργεία διαδοχικά με τρεις Γενικούς Γραμματείς, όπως στο Υποδομών με τον Γενικό Γραμματέα Γιώργο Δέδε, στο Οικονομίας – Ανάπτυξης τον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Επενδύσεων και ΕΣΠΑ Παναγιώτη Κορκολή και την Ειδική Γραμματέα Διαχείρισης Τομεακών Επιχειρησιακών Προγραμμάτων του ΕΠΤΑ και Ταμείου Συνοχής Ευγενία Φωτονιάτα.