Παραμένουν για 20ή ημέρα στο μπλόκο στα Μεγάλα Χωράφια οι αγρότες, αψηφώντας το κρύο και τη βροχή, και βάζοντας μπροστά την αγωνία για την επιβίωσή τους.
Μαζική ήταν η παρουσία των αγροτισσών προχθες το βράδυ στην βραδινή βάρδια του μπλόκου. Για 3η συνεχόμενη εβδομάδα ο Σύλλογος Γυναικών Χανίων και η ομάδα γυναικών Ραμνής δείχνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους.
Σήμερα Κυριακή 12/2 στις 12μμ καλούνται όλοι οι μικρομεσαίοι αγρότες και κτηνοτρόφοι να δώσουν δυναμικό "παρών" στο μπλόκο για αποκλεισμό της εθνικής οδού ενώ στην συνέχεια θα ακολουθήσει λαϊκό γλέντι.
Ο αγώνας κορυφώνεται την ερχόμενη Τρίτη 14 Φεβρουαρίου στην Αθήνα, όπου θα πραγματοποιηθεί πανελλαδικό συλλαλητήριο. Η αναχώρηση θα γίνει το βράδυ της Δευτέρας από τα λιμάνια της Σούδας και του Ηρακλείου.