Η ΣΤ΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Θραψανού διακρίθηκε με το πρώτο πανελλήνιο βραβείο στην κατηγόρία Ποίηση με το ποίημα :
«Ωδή στην Κύπρο».
Η εν λόγω τάξη συμμετείχε στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα /Διαγωνισμό: Κύπρος,Ελλάδα,Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κυρίου Νίκου Αναστασιάδη.
Οι μαθητές συμμετείχαν με εικαστικές δημιουργίες,λογοτενικά κείμενα-ποιήματα και μουσική σύνθεση-τραγούδι.Οι στίχοι μάλιστα του ποιήματος που διακρίθηκε ,είχαν μελοποιηθεί και οι μαθητές τους ερμήνευσαν χορωδιακά συμμετέχοντας έτσι στο διαγώνισμο και με μουσική σύνθεση.
Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν οι: Αραβιάκης Ευάγγελος,Αραβιάκης Μανόλης ,Ασένοβα-Σόφκοβα Νάντια,Κελαράκη Δήμητρα,Κελαράκη Μαρία-Ελένη,Κωστάκη Ευαγγελία,Μπριλάκη Ροδάνθη και Παπαδάκη Μαρίνα.
Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν οι:
Βασίλης Δαμιανάκης,δάσκαλος Στ΄ τάξης
Θάλεια Καναβού,εκπαιδευτικός Εικαστικών
Γεωργία Ανωγειανάκη,εκπαιδευτικός Μουσικής