Tην Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2017, στις 5 το απόγευμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας τμήμα Δυτικής Κρήτης (Νεάρχου 23, Χανιά), θα πραγματοποιηθεί ημερίδα στα πλαίσια του έργου: «ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΥΔΑΤΙΝΩΝ ΠΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ- AQUAMAN» το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα «GR02 - ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΔΑΤΩΝ» του ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΧΜ ΕΟΧ) 2009-2014.
Στα θέματα που θα συζητηθούν περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων:
ü Επιπτώσεις της κλιματική αλλαγής στο υδατικό ισοζύγιο της Κρήτης.
ü Διακυβέρνηση υδατικών πόρων.
ü Ιεράρχηση προτεραιοτήτων του προγράμματος μέτρων του σχεδίου διαχείρισης λεκανών απορροής ποταμών Κρήτης.
Η είσοδος είναι ελεύθερη και δεν απαιτείται εγγραφή.
Πρόγραμμα ημερίδας
17:00
Προσέλευση – Καφές
17:30
Χαιρετισμοί – Τοποθετήσεις
18:00
Εισηγήσεις προγράμματος Aquaman
· Καθ. Nικόλαος Νικολαΐδης – Επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στο υδατικό ισοζύγιο της Κρήτης, Πολυτεχνείο Κρήτης
· Καθ. Nικόλαος Νικολαΐδης –Διακυβέρνηση υδατικών πόρων, Πολυτεχνείο Κρήτης
- Δρ. Μαρίνος Κριτσωτάκης – Ιεράρχηση προτεραιοτήτων του προγράμματος μέτρων, Διεύθυνση Υδάτων Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης
19:00
Συζήτηση
20:00
Ελαφρύ γεύμα
Η ημερίδα πραγματοποιείται στα πλαίσια του έργου: «ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΥΔΑΤΙΝΩΝ ΠΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ- AQUAMAN» το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα «GR02 - ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΔΑΤΩΝ» του ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΧΜ ΕΟΧ) 2009-2014. Διοργάνωση: Οργανισμός Ανάπτυξης Κρήτης Α.Ε. - Τηλ επικοινωνίας: 28210 29316