Το Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Κρήτης σε συνεργασία με το Κέντρο Ερευνών Ρίζες ΑμΚΕ σας διοργανώνουν ημερίδα με θέμα:
« Η εφαρμογή της Αναδοχής ως θεσμός κοινωνικής προστασίας στον Αστικό και Ποινικό κώδικα»
Στις 23 Σεπτέμβρη 2016 και ώρα 9.00 - 15.00 στο χώρο του Παιδικού Αναπτυξιακού Κέντρου Ηρακλείου οδός Αγ. Ειρήνης Χρυσοβαλάντου Ηράκλειο 71410 τηλ. 2810 215266 - 260.
Παρουσία και εισήγηση της Εισαγγελέως Αρείου Πάγου κυρίας Ξένης Δημητρίου-Βασιλοπούλου. Εισηγητές από το χώρο της Δικαιοσύνης και ειδικοί επιστήμονες. Χαιρετισμό θα απευθύνει και ο Πρόεδρος του Δικηγορικού συλλόγου Ηράκλειου κ. Αρης Ροζακης
Πρόγραμμα Ημερίδας
09.00-09.30 Εγγραφές
09.30-10.00 Καλωσόρισμα-Χαιρετισμοί
10.00-10.30 Εισαγγελέας Αρείου Πάγου κ. Ξένη Δημητρίου- Βασιλοπούλου : «Αποϊδρυματοποίηση: Μια πόρτα ανοιχτή είναι δικαίωμα της μοναδικότητας του κάθε παιδιού»
10.30-11.00 Εισαγγελέας Πρωτοδικών Ηρακλείου-Εισαγγελέας Ανηλίκων Ηρακλείου κ. Μ. Πολιτάκη: «Η αναδοχή ανηλίκων κατά τον Αστικό κώδικα, Νομοθετική πρόβλεψη και εφαρμογή»
11.00-11.30 κ. Μ. Πούλου Ειδικός Επιστήμονας Συνήγορος του Πολίτη « Η τήρηση του απορρήτου στις περιπτώσεις αναδοχής ανηλίκου»
11.30-12.00 Προϊσταμένη Υπη. Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής Ηρακλείου Κρήτης κ. Ευσταθία Λυγκώνη : «Η Αναδοχή ως αναμορφωτικό μέτρο στους ανήλικους παραβάτες» Παρέμβαση επιμελήτριας Ανηλίκων Αθήνας κ. Ε. Κογιαννάκη
12.00-12.30 Διάλειμμα
12.30-13.00 κ. Μ. Φραγιουδάκη ΚΛ Διεύθ. Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου: «Αναδοχή : Πρόσκληση και πρόκληση . Η εφαρμογή της από την ΠΕ Ηρακλείου . Δυσκολίες και προβληματισμοί »
13.00-13.30 κ. Ε. Γεώργαρου Δικηγ. Θεσ/νίκης εμπειρογνώμων : Η εφαρμογή της αναδοχής στο σύστημα κοινωνικής φροντίδας των ανηλίκων : Το θεσμικό πλαίσιο και άλλες πραγματικές αιτίες της αποϊδρυματοποίησης. Υπάρχει λύση?:
13.30-14.00 Από την Αστυνομική Διεύθυνση Ηρακλείου δύο ομιλητές «Ανήλικοι και ενδοοικογενειακή βία». Οι εισηγήσεις είναι διάρκειας 20-25 λεπτών και αμέσως μετά ακολουθούν παρεμβάσεις και ερωτήσεις.
Ο χρόνος θα τηρηθεί αυστηρά.
Στο τέλος θα δοθούν Βεβαιώσεις από τη γραμματεία.