Σε γραπτή δήλωσή της η Πρόεδρος της Ηράκλειας Πρωτοβουλίας Άννα Παπαχρονάκη αναφέρει:
"Με βαθειά οδύνη πληροφορηθήκαμε το θάνατο του επί σειρά ετών αυτοδιοικητικού παράγοντα της πόλης μας, Φαίδωνα Βαρδαβά. Ο εκλιπών υπήρξε ο μακροβιότερος δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Ηρακλείου από το 1974 μέχρι το 2006, υπηρετώντας τον από διάφορες θέσεις ευθύνης ως αντιδήμαρχος, ως πρόεδρος της ΔΕΥΑΗ και ως επικεφαλής διαφόρων επιτροπών.
Η Ηράκλεια Πρωτοβουλία εκφράζει τα ειλικρινή της συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος και ιδιαίτερα στον γιο του Κώστα, σημερινό αντιδήμαρχο του Δήμου Ηρακλείου".