Ανοικτή επιστολή προς τον Δήμαρχο Ηρακλείου
Κύριε Δήμαρχε,
Με οργή πληροφορηθήκαμε την κλήση σε απολογία του Προέδρου της ΕΜΔΥΔΑΣ Ανατολικής Κρήτης , ουσιαστικά για την συνδικαλιστική του δραστηριότητα.
Ο πειθαρχικός έλεγχος που στηρίζεται σε έγγραφα της νομικής υπηρεσίας και του γραμματέα του δήμου καταπατά βασικά συνδικαλιστικά δικαιώματα των εργαζομένων.
Σας καλούμε άμεσα να προχωρήσετε στην ανάκληση της πειθαρχικής διαδικασίας σεβόμενοι τόσο το νομικό πλαίσιο όσο και την ελεύθερη συνδικαλιστική δράση των εργαζομένων
Ηράκλειο 15 Φεβρουαρίου 2017
Για τη δημοτική ομάδα των
ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ
Ηλίας Λυγερός