Ξαφνικά έφυγε την Κυριακή από τη ζωή o γνωστός καθηγητής παθολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης Εμμανουήλ Γανωτάκης .
Ο άτυχος καθηγητής δεν αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας μόνο ένα κρυολόγημα τον ταλαιπωρούσε, το οποίο , όπως είχε αναφέρει ο ίδιος, του είχε περάσει...
Τον 65χρονο καθηγητή βρήκε νεκρό στο σπίτι του γνωστός ιατρός και φίλος του.
Στο πένθος έχει βυθιστεί η επιστημονική κοινότητα για την απώλεια του αγαπητού συναδέλφου τους.
ΨΗΦΙΣΜΑ
Η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας- Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης, στην είδηση της απώλειας του εκλεκτού συναδέλφου Καθηγητή Παθολογίας Εμμανουήλ Γανωτάκη, συνήλθε εκτάκτως την Κυριακή 12/02/2017, και αποφάσισε:
Να εξάρει το έργο του εκλιπόντος, ο οποίος για 25 και πλέον έτη υπηρέτησε στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο και στην Ιατρική Σχολή, με εργατικότητα, ήθος και εντιμότητα, αποτελώντας παράδειγμα για τους φοιτητές και τους ιατρούς που εκπαίδευε.
Να εκφράσει θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
Να εκπροσωπηθεί η Σχολή στην εξόδιο ακολουθία.
Να δημοσιευτεί το παρόν στον τοπικό τύπο.
Ο Κοσμήτορας της Ιατρικής Σχολής
Καθηγητής Γ.Μ.Κοντάκης